Supermoce, które wszyscy mamy

Pamiętam, że kiedy miałam osiem czy dziewięć lat w swoich szkolnych zeszytach często pisałam do siebie notatki. “Jesteś naprawdę fajna!” czy “Kinga jest super!” były moimi ulubionymi. Naprawdę wierzyłam w moje supermoce – za które uważałam bycie optymistką i wiedzę, jak komunikować się ze zwierzętami. Nie oznaczało to jednak, że uważałam się za lepszą od innych. Moje notatki były tylko przypomnieniem, że jestem silną, fajną dziewczyną, z ciekawymi hobby i otoczoną grupą przyjaciół.

Nie wiem, kiedy i jak, ale ta fala przed-nastoletniego optymizmu i pewności siebie zniknęła dość szybko. Nie pamiętam momentu zmiany, ale pamiętam, że nagle czułam się gruba, brzydka i głupia. Zaczęłam wstydzić się swoich (zbyt dużych) piersi i (zbyt wielu) pryszczy. Nagle, żałowałam, że nie jestem chłopcem. Zaczęłam bojkotować spódnice i sukienki, obcięłam włosy na krótko. Nie czułam, żebym kiedykolwiek mogła konkurować z wyidealizowanym wizerunkiem kobiet, które krzyczały na mnie z billboardów, ekranów telewizyjnych i czasopism. Nie wierzyłam już w żadne z moich supermocy i zaczęłam myśleć, że dziewczęta są słabsze i głupsze niż chłopcy.

Badania pokazują , że dziewczęta już w wieku sześciu lub siedmiu lat zaczynają tracić wiarę w swoje talenty i wątpić w swoje umiejętności. Inne badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że 24% 14-letnich dziewcząt (w porównaniu do 9% chłopców w tym samym wieku) doświadcza depresji. I od tak zaczyna się efekt kuli śnieżnej – wpływający na trajektorie dziewcząt na całym świecie, które nie realizują swoich pasji, ponieważ nie wierzą, że są w stanie osiągnąć swoje marzenia.

Nie ma jednego sposobu na rozwiązanie problemów związanych ze stereotypami płci, i w żadnym wypadku kobiety nie są ich jedynymi ofiarami. Ale skoro szkody z nimi związane wyrządzane są tak wcześnie, musimy walczyć, aby wyplenić nawet pozornie nieszkodliwe stereotypy wśród najmłodszych dzieci, ponieważ mogą one skutkować utraconymi możliwościami, depresją lub nierównością płci. Chłopcy płaczą. Dziewczyny są silne. Mogą zostać astronautkami, jeśli zechcą. Nie ma znaczenia, czy golisz nogi. Możesz powiedzieć “nie”. Jesteś naprawdę fajna!

Ponowne odkrycie moich supermocy zajęło mi ponad 15 lat. Miałam szczęście spotkać osoby, które zainspirowały mnie do zauważenia, że nie ma jednego właściwego sposobu na bycie kobietą. Samoakceptacja, dbałość o siebie i pewność siebie wróciły do mojego słownika. To nie była łatwa walka i na pewno jeszcze się nie zakończyła. Ale w wieku 29 lat mogę znowu napisać “Kinga jest super!” w moim notesie.

Photo Credit: David Alexander

#YoungWomenSay is a collaboration between SayItForward.org and The Torchlight Collective in support of International Youth Day 2018 and culminating on International Day of the Girl. This campaign features blogs from incredible young women from around the world, and is designed to harness the power of storytelling and social media to drive attention to the lived experiences, dreams, and aspirations of young women around the world

We invite you to follow Say It Forward on Twitter, Facebook, and Instagram… and follow The Torchlight Collective on Facebook, Twitter and their hashtag #TheTorchlightCollective.

Story shared by...

Kinga Wisniewska